close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
دستگاه حرکتی

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

صفحات جداگانه

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 91
 • کل نظرات : 1
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 2
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 6
 • بازديد ديروز : 7
 • بازديد کننده امروز : 1
 • بازديد کننده ديروز : 5
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 1
 • بازديد هفته : 36
 • بازديد ماه : 115
 • بازديد سال : 1,350
 • بازديد کلي : 13,769
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 34.203.225.78
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

با عضویت در انجمن ما میتوانید پست های علمی و  جالب خود را  که مرتبط یه موضوع های سایت باشد ،با تایید مدیر سایت در سایت ما بفرستین  و به نمایش بگذارید. 

 

دی ان ای-DNA

 

یک شرکت ژاپنی وسیله نقلیه کوچکی را طراحی کرده که می‌توان به آسانی با آن در سطح شهر جابجا شد.وسیله نقلیه شرکت Cocoa Motors، «خودروی پیاده‌روی» (WalkCar) نام دارد که دقیقا به اندازه یک آی‌پد چرخدار است. این وسیله میتواند با سه ساعت شارژ، مسیری 12 کیلومتری را با سرعتی برابر با 10 کیلومتر در ساعت طی کند. کاربران می‌توانند با تنظیم وزن خود روی تخته اصلی آن را برانند.سازندگان اخیرا از باتری لیتیومی خودروی پیاده‌روی پرده‌برداری کرده‌اند. این باتری به اندازه یک باتری لپ‌تاپ است.این ابداع می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. برای مثال، این وسیله از قدرت کافی برای راندن یک ویلچر برخوردار است. جنس بدنه آن از آلومینیوم سبک است و می‌تواند تا 120 کیلوگرم وزن را تحمل کند.این دستگاه، هنگامی که راننده روی آن می‌ایستد، به طور خودکار روشن میشود و هنگامی که پای خود را از روی آن برمی‌دارد، این وسیله نقلیه خاموش می‌شود. از همه بهتر اینکه این فناوری نیاز به جای پارک ندارد، چون به اندازه‌ای کوچک است که در کوله‌پشتی جا می‌شود.شرکت Cocoa Motors اعلام کرده که تا چند ماه آینده می‌توان خودروی پیاده‌روی را از سایت کیک‌استارتر به قیمت 800 دلار خریداری کرد.

...

استخوان نازک نی:(Fibula)

استخوانی است بلند و باریک که در قسمت خارج ساق پا قرار دارد و دارای یک تنه و دو انتهای فوقانی و تحتانی است. انتهای فوقانی دارای سر (Head) و گردن (Neck) می باشد. سر دارای برجستگی 4گوشی بوده و از روی پوست قابل لمس است.  و در زیر کوندیل خارجی استخوان تیبیا قرار گرفته و با آن مفصل می شود. از روی گردن استخوان عصب پرو نئال مشترک عبور می کند. تنه ی استخوان دارای سه سطح و کنار بوده که توسط عضلات ناحیه ساقه پا در برگرفته می شود.انتهای تحتانی استخوان کمی پهن بوده و قوزک خارجی را می سازد که حدود 1/5 سانتی متر پایین تر از قوزک داخلی قرار دارد و با استخوان تالوس مفصل می شود.

شکستگی استخوان های ساق بسیار شایع است. به علت زیر جلدی بودن استخوان تیبیا در بسیاری از موارد قطعه شکسته پوست را سوراخ کرده و شکستگی باز  ایجاد میشود. در شکستگی باز احتمال عفونت و جوش نخوردگی زیادتر است.

 


مطالب مرتبط

استخوان کشکک ،  استخوان های دراز، مفاصل متحرک ،  زانو،  استخوان ، رشد استخوان

 استخوان کشکک(patella):

بزرگترین اسخوان سزاموئید بدن بوده که در جلوی زانو قرار دارد. این استخوان مثلثی شکل و دارای دو سطح قدامی و خلفی است که سطح خلفی آن دارای رویه مفصلی است که با سطح کشککی استخوان ران مفصل می شود. سطح قدامی آن نسبتاً خشن بوده و تاندون عضله ی چهار سری رانی به ان می چسبد. در رفتگی این استخوان به سمت خارج شایع است.

استخوان های دراز(long bonse):

در اندام ها یافت میشوند. برای مثال استخوان بازو،ران بند انگشتان و ساق پا و غیره. طول استخوان بیشتر از دو بعد دیگرش میباشد و شامل یک تنه یا دایَفسیس_Diaphysis_و دو انتها  یا اِپیفیسیس_epiphyeal_ جدا می شود که اِپیفیسیس توسط یک صفحه غضروفی به نام اپیفیزیال جدا می شود که رشد طولی استخوان را تا پایان بلوغ برعهده دارد و بعد  از آن استخوانی می شود. قسمتی از دایفیسیس که مجاور صفحه ی اپیفیزیال قرار دارد، متَفِسیس نامید می شود. تنه دارای یک حفره ی مرکزی است که حاوی مغز استخوان است. قسمت خارجی تنه از استخوان متراکم تشکیل شده که روی آن یک بافت هم بندی به نام پریاستیوم می پوشاند. انتهای استخوان های بلند از استخوان اسفنجی تشکیل شده است که توسط یک لایه نازک از استخوان متراکم احاطه شده است. سطوح مفصلی استخوان های از غضروف هایلین پوشیده شده است.

...

زمانی که ورزش می کنید، ماهیچه های بدن شما منقبض می شوند ماده ای را تولید می کنند که اسید لاکتیک نامیده میشود. این اسید به عنوان سم در بدن عمل می کند. اسید لاکتیک  سبب پدید آمدن احساس خستگی در ماهیچه ها می شود. اگر اسید از ماهیچه ها حذف شود،احساس خستگی متوقف شده و مجدد می توانید به کار خود ادامه دهید. بنا براین احساس خستگی پس از ورزش ماهیچه ای نتیجه نوعی مسمومیت درونی می باشد که در بدن پیش میرود.البته بدن به این نوع احساس خستگی نیاز دارد که باید برای رفع آن به استراحت بپردازد. در طول مدتی که شخص استراحت می کند ، مفاصل بدن منابع مایع مخصوص و لزجی را که به مصرف رسانده است،جایگزین می کند.این بسیار حائز اهمیت است که شما قبل  و بعد از انجام حرکات ورزشی ماهیچه هایتان را بکشید تا اسید لاکتیک تولید شده و در تمام عضله پخش   و پراکنده گردد.

 

مفصل گوی و کاسه ای Ball and socket joint

در این مفاصل سر یک استخوان به شکل کره و سر استخوان دیگر به شکل یک کاسه است و این دو استخوان در یکدیگر فرو میروند مانند مفاصل ران و شانه. این مفاصل از آزادترین مفصل ها بوده و در همه جهات حرکت میکنند.

     

مفصل لولایی Hinge joint

این مفاصل مانند لولا فقط در یک جهت اجازه خم و راست شدن را میدهند مانند مفاصل آرنج و زانو و مچ پا که فقط در یک جهت حرکت کرده و حرکت جانبی ندارند.

 

مفصل محوری Pivot joint

در این مفاصل یک استخوان حول محور مرکزی استخوان دیگر میچرخد مانند مفصل بین استخوان های زند زیرین و زبرین و یا مفصل بین مهره های اول و دوم گردن

 

مفصل لقمه ای Condyloid joint

در این مفاصل انتهای یک استخوان که به شکل بیضوی و تخم مرغی است در حفره استخوان دیگر که آن هم بیضوی است میچرخد مانند مفصل مچ دست

 

 

 

 

جهت اطالاعات بیشتر و دیدن عکس ها به ادامه مطلب مراجعه کنید.
 


ادامه مطلب

 

 

    آسیب های زانو

 

زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن محسوب می شود، به خصوص برای ورزشکاران، چرا که این مفصل در فعالیت های ورزشی به دلیل ارتباط ضعیف استخوان های آن با یکدیگر بسیار آسیب پذیر است.مفصل زانو در مقابل نیرو های که از طرفین به آن وارد می شود و نیرویی که حرکت چرخش در آن تولید می کند بدون دفاع است .در این مطلب آسیب های زانو را به شما معرفی می کنیم.

به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب

در دو طرف استخوان های دراز و وسط انها بخش هایی غضروفی بنام غضروف های اتصال به طور مرتب استخوان سازی می کنند و بر درازای استخوان می افزایند.

غضروف های اتصال در سن 18 تا 25 سالگی کاملا استخوانی میشوند و با این عمل رشد طولی استخوان ها پایان می یابد .

پرده ای از جنس بافت پیوندی به نام ضریع که از دو لایه ساخته شده،اطراف استخوان را فرا گرفته است.لایه داخلی ضریع به سلول های  استخوانی بافت متراکم چسبیده است. پرده ی ضریع موجب رشد قطری استخوان میشود.

بافت استخوانی از ماده ی زمینه ای و سلول های استخوانی که در ماده ی زمینه ای قرار گرفته اند.ساخته شده است.ماده ی زمینه ای استخوان شامل دونوع شکل دار و بی شکل است . نوع شکل دار آن دارای رشته های پرو تئینی است به نام کلاژن است که مواد معدنی بروی آن رسوب کرده اند.ماده ی زمینه بی شکل از مواد آلی به نام اوسئین و مواد معدنی ساخته شده است که بیشتر ريا،املاخ کلسیم و فسفات میباشند.

انوع بافت استخوانی؛

1/متراکم: در تنه ی استخوان های دراز و بخش خارجی اسنخوان های پهن و کوتاه وجود دارد و از مجموعه هایی به نام سیستم هاورس ساخته شده است.

2/ اسفنجی: در دو سر استخوان دراز و بخش میانی استخوان های پهن و کوتاه وجود دارد.

رشته های پروتینی موجود در بافت اتخوانی وظیفه مقاوم سازیاستخوان در برابر ضربه را دارند اگر یک تکه استخوان مرغ را روی شعله قرار دهیم و سپس به آن ضربه بزنیم به راحتی مشکند زیرا پروتئین های آن آسیب دیده اند.به همین دلیل در افراد مسن که پروتئین سازی کاهش می یابد ،استخوان ها شکننده میشوند.

املاح موجود در بافت استخوانی عامل سختی استخوان هستند. در کودکانی که رژیم غذایی آنها دارای کمبود املاح کلسیم است،استخوان ها نرم میشوند و استخوان های پا حالت پرانتزی می گیرند(راشیتیسم). در میان سالی و کهن سالی،کمبود کلسیم موجب کاهش چگالی استخوان و پر حفره شدن آن میشود(پوکی استخوان).کمبود ویتامین  D و بی تحرکی میتواند زمینه ساز ابتلا به این عارضه باشد. البته ویتامین C نیز در کاهش ابتلا به این عارضه موثر است.پوکی استخوان در زنان خصوصا زنان بالای 50 سال شایع تر است . تعداد کل استخوان های بدن اسنان 206 عدد است که از نظر  شکل میتوان آنها را به سه دسته ی استخوان های پهن ،کوتاه و دراز طبقه بندی نمود:

 

انواع استخوان از نظر شکل؛

1/پهن: جمجمه،صورت،جناغ،دنده ها

2/  کوتاه: بند انگشتان، مچ دست و پا و مهره ها ،کشکک زانو ، استخوان های گوش میانی

3/ دراز: ران ، زند زیرین،زند زبرین،درشت نی و نازک نی

 

نظرسنجی

مطالب این سایت در چه حد براتان مفید بوده است؟
پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک